Profesyonel ve Günlük Makyaj

Profesyonel ve Günlük Makyaj

Özel günler ve zamanlar için, dalında uzman kişiler tarafından yapılan bir makyaj türüdür. Nişan, düğün, mezuniyet, çekim, özel davet gibi durumlarda tercih edilen profesyonel makyaj yapımında, işçilik haricinde, kullanılan malzemenin de kaliteli olması, makyajı kusursuz kılar. Profesyonel makyaj yapımında kullanılan fondötenler, pudralar ve baz oluşturacak malzemelerin kaliteli olması da makyajı gösteren ve öne çıkaran unsurlardır. Profesyonel makyaj yapımında cildin pürüzsüz ve kusursuz görünmesi gerekir. Üzerine yapılacak işlemlerin iyi sonuç vermesi için cildin makyaj öncesi çok iyi temizlenmesi ve nemlendirilmesi gerekir.

Sonrasında makyaj bazı kullanmalı ve bazı eşit olarak yaymalısınız. Bu baz ürünler gözeneklerin kapanmasını sağlar ve ciltte homojen bir yüzey oluşturur.

Bu işlemden sonra fondöten kullanımı ile makyaja ilk adım atılır. Ünlü ve kaliteli markaların fondötenlerinden herhangi biri kullanılmalıdır. Fondöteni fırça ile sürmek daha da iyi bir sonuç sağlayacaktır. Bilinen marka fondötenler son derece profesyonel bir görünüm sağlarlar. Hem cilt üzerinde iyi bir kapatıcılık sağlar hem de yumuşak kıvamıyla ciltle adeta bütünleşir. Bunun üzerine uygulanacak Bilinen marka pudra da kapatıcılığın mükemmel olmasını sağlar.

Profesyonel makyaj yapımında kullanılan farların doğal maddelerden üretilenlerden seçilmesi, verecekleri görüntüyü de etkileyecektir. Duruma göre ister buğulu bir smokey eyes, ister daha naturel ve hafif bir göz makyajı tercih edilebilir. Bu uygulamada göz biçimi kriter olarak alınır. Fardan önce uygulanacak far bazı hem farın dayanıklı olmasını, hem de renklerin daha canlı durmasını sağlayacaktır.

Rimel uygulamasından önce takma kirpik uygulanabilir.

Makyaj bazı ve ten rengiyle uyumlu bir allık uygulaması da, doğru allık sürme teknikleriyle uygulandığında, yüze ekstra bir derinlik ve anlam verecektir.

Dudaklar özel ruj fırçaları yardımıyla renklendirilebilir. Bundan önce dudak çevresi bir ton daha koyu bir kalemle çerçevelenebilir. Bu işlem dudakları da daha dolgun gösterecektir. Dudakların ön plana çıkması isteniyorsa, parlatıcı uygulamasıyla dudaklar daha da vurgulanabilir.

Profesyonel makyaj teknikleri sayesinde yüz neredeyse kusursuz gösterilebilir ve harika sonuçlar alınabilir.

Adım Adım Profesyonel Makyaj Teknikleri

  • Makyaja başlamadan önce kaşların düzenlenmesi, fazlalıkların alınması mükemmel bir makyaj için ilk adımdır.
  • İkinci adım olarak temizlenmiş ve nemlendirilmiş cilde ıslak bir süngere alınmış ciltle uyumlu bir fondöteni yüze homojen bir şekilde dağıtmak olmalı.
  • Şeffaf bir pudrayı geniş bir fırça yardımıyla fondötenin üzerine uygulayın. Bu hem mat bir görünüm sağlayacak, hem de makyajı kalıcı kılacaktır.
  • Göz çevresi aydınlatıcısı, far, göz kalemi ve eyeliner uygulamalarından sonra rimel uygulamasına geçilebilir.
  • Kaşların doldurulması gerekiyorsa, kahve tonlarında kaş kalemi kullanmak doğal bir görünüm yakalanmasına yardımcı olur.
    Allık, bir makyajın son dokunuşu, son rötuşudur. Beyaz tenlilerde pembe, kiremit gibi tonlar; buğday tenli ve esmerlerde ise şeftali tonları gayet iyi durmaktadır.
  • Önce dudak kalemiyle dudak çerçevesini yapıp, ardından fırça yardımıyla ruj uygulaması yapıp makyajı tamamlayabilirsiniz.
  • Profesyonel makyaj videoları izleyerek ve kaliteli makyaj malzemelerinin temini ile profesyonel makyaj yapımı öğrenilebilir. Bu sayede bu dalda uzmanlaşmış ve deneyimli bir profesyonel makyaj uzmanı kadar olmasa da, kaliteli ve iyi bir makyaj çıkarabilmek mümkün hale gelmektedir.